Sağlık
Giriş Tarihi : 08-10-2021 17:35   Güncelleme : 08-10-2021 17:35

HARRAN ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ’NDE ACİL PERSONELE “İLETİŞİMDE EMPATİNİN SINIRI VE MOTİVASYON” SEMİNERİ VERİLDİ

HABER İÇERİK TÜM ARŞİV İÇİN TIKLAYINIZ HARRAN ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ’NDE ACİL PERSONELE “İLETİŞİMDE EMPATİNİN SINIRI VE MOTİVASYON” SEMİNERİ VERİLDİ HARRAN ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ’NDE ACİL  PERSONELE “İLETİŞİMDE EMPATİNİN SINIRI VE MOTİVASYON” SEMİNERİ VERİLDİ Şanlıurfa Harran Üniversitesi Hastanesi’nde Acil Ana Bilim Dalı bölümündeki sağlık çalışanlarına kişisel gelişimine katkı ve vatandaşlarla iletişimde sorun yaşanmaması için Acil Ana Bilim Dalı Bölümünde sağlık çalışanlarına seminer verildi

HARRAN ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ’NDE ACİL PERSONELE “İLETİŞİMDE EMPATİNİN SINIRI VE MOTİVASYON” SEMİNERİ VERİLDİ

HABER İÇERİK
TÜM ARŞİV İÇİN TIKLAYINIZ

HARRAN ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ’NDE ACİL PERSONELE “İLETİŞİMDE EMPATİNİN SINIRI VE MOTİVASYON” SEMİNERİ VERİLDİ

HARRAN ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ’NDE ACİL  PERSONELE “İLETİŞİMDE EMPATİNİN SINIRI VE MOTİVASYON” SEMİNERİ VERİLDİ

Şanlıurfa Harran Üniversitesi Hastanesi’nde Acil Ana Bilim Dalı bölümündeki sağlık çalışanlarına kişisel gelişimine katkı ve vatandaşlarla iletişimde sorun yaşanmaması için Acil Ana Bilim Dalı Bölümünde sağlık çalışanlarına seminer verildi.  Harran Üniversitesi Fen Edebiyat Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şevket Ökten tarafından verilen İletişimde empatinin sınırı ve motivasyon” konulu seminerde personele kurum kimliği, kurum imajının artırılması ve aidiyet konularında eğitim verildi.

Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halil Çiftçi, Başhekim Doç. Dr. Ahmet Güzelçiçek, Acil Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Hasan Büyükaslan Dr.Öğr.Üys.Ramazan Giden ve Acil çalışanlarının katıldığı seminerde Prof. Dr. Şevket Ökten,  iletişimin hasta ve çalışan memnuniyetindeki önemi, iletişim becerileri, iletişimde yapılan kazalar, hastayla doğru iletişim becerilerini anlattı.

Prof. Dr. Şevket Ökten seminerde şunlara değindi:

“Sosyal bir varlık olması sebebiyle, insan, iletişim kurarak diğer insanlarla bir uyum ve iş birliği içinde yaşayabilir.  İletişim, etrafımızdaki insanlarla her türlü sözlü ve sözsüz hareketlerimizle etkileşim kurmaktır. Minimum iki kişinin bir araya gelmesiyle oluşan dinamik bir süreçtir. İletişim çoğu zaman ağızdan çıkan kelimeler olarak düşünülür. Oysaki kişiler arasında konuşma olmadan da iletişim kurmak mümkündür. Vücut dili, jest ve mimiklerle de pek tabii iletişimde bulunulabilir.

Kendimizi ancak anlattıklarımız ile ifade edebiliriz. Bu sebepten iletişimde etkin olmak çok önemlidir. Hayatımızın her anında sürekli bir iletişim vardır. İş hayatımızda kurduğumuz iletişim günlük hayatımızdakinden biraz daha nitelikli olmalıdır. Yaşamımızın tüm kademelerinde iletişim elzem ve mühimdir. Etkili bir iletişim sayesinde yaşam çok daha rahat ve kolay bir hale gelir. Kendimizi doğru ifade ettiğimiz ve eksiksiz iletişim kurabildiğimiz anlarda daha mutlu oluruz. Başarılı olabilmek, iyi iletişim kurma yolundan geçer. Yeterli iletişime sahip olmadan arzulanan başarıya ulaşabilmek zorlaşabilir.”

Seminer sonrası açıklama yapan Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halil Çiftçi, iletişimin bilgi, düşünce, davranış ve duyguların aktarılması süreci olduğunu belirterek, “İletişimin en gerekli olduğu alanlardan birisi de sağlık alanıdır. Sağlık alanında çalışanların karşısındakiler ya hasta yada hasta yakını. Hastalarla olan ilişkileri sağlam tutabilmek için karşılıklı anlayış şarttır. Bilinmesi gereken en önemli konu insani duygular ve hastaların da hakları olduğudur. diye konuştu.