Sağlık
Giriş Tarihi : 01-09-2021 18:51   Güncelleme : 01-09-2021 18:51

“LÜTFEN AŞILARINIZI OLUN VE İHMAL ETMEYİN”

HABER İÇERİK TÜM ARŞİV İÇİN TIKLAYINIZ “LÜTFEN AŞILARINIZI OLUN VE İHMAL ETMEYİN” ŞANLIURFA HARRAN ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ BAŞHEKİMİ DR

“LÜTFEN AŞILARINIZI OLUN VE İHMAL ETMEYİN”

HABER İÇERİK
TÜM ARŞİV İÇİN TIKLAYINIZ

“LÜTFEN AŞILARINIZI OLUN VE İHMAL ETMEYİN”

ŞANLIURFA HARRAN ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ BAŞHEKİMİ DR. AHMET GÜZELÇİÇEK: 
“LÜTFEN AŞILARINIZI OLUN VE İHMAL ETMEYİN” 

Şanlıurfa Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Dr. Öğretim Üyesi Ahmet Güzelçiçek, Aşı yaparak hem kendimizi hem de sevdiklerimizi koruyalım dedi. 

Şanlıurfa’da, “Kovid-19 olmayacakları, bunu kolay atlatacakları” düşüncesi ya da aşı karşıtlarının etkisiyle aşılarını yaptırmayan veya ihmal eden ancak hastalığa yakalananlar hastanelerde yoğunluk oluşturuyor.

Şanlıurfa Harran Üniversitesi hastanesinde tedavi altına alınan 18 ve 75 yaşındaki hastalar yaşadıkları süreci anlattı. 

Harran Üniversitesi Hastanesi Kovid-19 Servisi’nde 20 gün tedavi gören ve nefes almakta güçlük çeken 18 yaşındaki Yasin Beyaz, hastanede ameliyat olan dayısının yanında kaldığı sırada Kovid-19’a yakalandığı ve ikinci dozunu ise ihmal ettiğini söyledi. 

2. doz aşısını yaptırmadığını ifade eden 18 yaşındaki Yasin Beyaz, ” Yaklaşık 50 gün önce 1.

Gencim bir şey olmaz diye ikinci doz aşım sürem gelmesine rağmen yaptırmamıştık. Dayımın yanında kaldığım sırada kendimi çok kötü hissettim ve hastalandım. Hastanede 20 gün yoğun bakımda kaldım. Çok kötü günler geçirdim. Nefes alamıyordum. Oksijen bağlı günlerce nefes almaya çalıştık. Oksijeni çıkardığımda öksürük başlıyordu. Öksürürken sanki göğsüm yerinde çıkıyor ölecek gibi oluyordum. İkinci doz aşımı olmamanın sonucunu ağır ödedim” dedi. 

“ Kimse birinci doz oldum ikinci dozu olmam demesin” diyerek uyarılarda bulunan Beyaz, “Benim düştüğüm durum ortada. Keşke aşımı ihmal etmeseydim. Büyük hata yapmışım. Ailenizi, sevdiklerinizi düşünün bu hataya düşmeyin. Gerekirse birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü doz aşımı olacağım. Gencecik adamım ben bu kötü durumu düştüm. Harran Üniversitesi Hastanesinin sağlık çalışanlarının özverili çalışmasıyla durumum iyiye gidiyor. Yoğun bakımdayken başımı kaldıramıyordum. Çok şükür doktorlarımızın sayesinde iyiye gidiyorum. Herkes aşısını yaptırsın. Aşısını yaptırmayan zararlı çıkar. 14-18 yaşında olsanız dahi aşınızı olun.

Yaklaşık 20 gün nefes almak için yüzükoyun yattım. Doktorlarımızın çabalarıyla bu hale geldim. Allah ve peygamber aşkını gidip aşınız olun. Ben olmadım kötü oldum. Hastaneden çıkar çıkmaz gidip aşılarımı olacağım. Benim yaşadıklarımı kimse yaşamasın. Çok zor günler geçirdim. Bu hastalık insanı öldürebiliyor ben ölümlerden kurtuldum” 

Harran Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Dr. Öğretim Üyesi Ahmet Güzelçiçek ise yoğun bakımda yatan hastaların çoğunun aşını yaptırmayan veya ihmal edenlerden oluştuğunu söyledi. 

Aşılamada Şanlıurfa’nın son sıralarda olduğunu hatırlatan Başhekim Güzelçiçek, ” Sağlık çalışanları olarak vatandaşlarımıza bir kez daha çağrıda bulunuyoruz. Lütfen aşılarınızı olun ve ihmal etmeyin. Çok yüksek risk seviyemizi ancak aşı olmakla düşürebiliriz. Çok yüksek hasta oranları maalesef hastaneye yatış oranlarını ve yoğun bakım oranların yükseltiyor. Bunun yanında maalesef ölüm vakaları da yükselmiş durumda. Aşı olmak belki Kovid-19’a yakalanmamayı engellemeyebilir. Hastalanma, hastaneye yatış ve ölüm oranın ciddi şekilde azaltmaktadır.